ШАХРАЙСКІ ДІЇ З БАНКІВСЬКИМИ КАРТАМИ

За даними Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем, у минулому році кожен сотий власник платіжної картки в країні став жертвою шахраїв. “Улюблена” схема злочинців – ВІШИНГ. Зловмисники під різними приводами змушують людей розголошувати персональні дані або дані карти. Наприклад, у розмові по телефону з жертвою вони представляються різними людьми, в тому числі й співробітниками банку.

Важливо

Співробітник банку немає права запитувати у вас про термін дії карти, її CVV та ПІН-КОД

Якщо заглянути до законодавчої бази, яка регулює порядок використання платіжних систем, то:

Відповідно до п. 1.27 ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (далі – Закон), платіжна картка Visa є електронним платіжним засобом у вигляді емітованої  в  установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки,  що використовується для ініціювання  переказу коштів з рахунка платника або з відповідного рахунка банку з метою оплати вартості товарів і послуг,  перерахування коштів  зі  своїх рахунків  на  рахунки  інших  осіб,  отримання коштів у готівковій формі в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором.

Згідно п.1.4 ст. 1 Закону держатель спеціального платіжного засобу – фізична особа, яка на законних підставах використовує спеціальний платіжний засіб для ініціювання переказу коштів з відповідного рахунку в банку або здійснює інші операції із застосуванням зазначеного спеціального платіжного засобу.

Важливо

Пунктом 9 Розділу 6 Постанови Національного Банку України встановлено, що Користувач не несе відповідальності за здійснення платіжних операцій, якщо електронний платіжний засіб було використано без фізичного пред’явлення користувачем та/або електронної ідентифікації самого електронного платіжного засобу і його користувача, крім випадків, якщо доведено, що дії чи бездіяльність користувача призвели до втрати, незаконного використання ПІН у або іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції.

Більш того Згідно із п. 6 розділу VI Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 5 листопада  2014 року № 705, до моменту повідомлення користувачем банку ризик збитків від здійснення операцій та відповідальність несе користувач, а з часу повідомлення користувачем банку ризик збитків від здійснення операцій за електронним платіжним засобом користувача несе банк.

Необхідно пам’ятати, що  у разі, якщо з банківської карти було незаконно списано кошти, особі  в першу чергу потрібно повідомити банк (в усній та письмові формі) про незаконне списання коштів з картки, звернутися до поліції з заявою про вчинення шахрайських дій та в ніякому разі не знищувати карту з якої було незаконно списано кошти.

У 95 % випадків, банки відмовляються компенсувати клієнтам їх не законно списані кошти, тому єдиним способом повернути їх залишається суд і якщо ви будете дотримуватися всіх вищезазначених дій то шанси на отримання рішення суду на вашу користь будуть значно вищими.

А для того, щоб убезпечити себе радимо вам дотримуватися декількох важливих правил за для захисту свої персональних даних:

  1. Нікому не повідомляйте дані вашої банківської картки, особливо ПІН-код та CVV2 код, навіть особам, які представляються працівниками банку. ПІН-код краще запам’ятати та не записувати і не зберігати його поряд з карткою.
  2. Дізнайтесь та запишіть у ваш телефон номер «гарячої лінії» банку і при виникненні підозри щодо шахрайства відразу телефонуйте до банку з проханням заблокувати картку.
  3. При блокуванні картки в банкоматі телефонуйте на «гарячу лінію» та не полишайте банкомат до моменту, поки картка не буде заблокована.
  4. Не розголошуйте коди, які приходять вам на мобільний телефон під час здійснення операцій з банківською карткою.
  5. Замовте у банку послугу СМС – повідомлень щодо будь-яких транзакцій з вашого рахунку, це дозволить оперативно реагувати на будь-які неправомірні дії з вашими коштами.